formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton 2022 sezonunda yaşadığı zorlukları Afrika gezisi ile atlattığını dile getirdi. İşte detaylar...
05.10.2022 09:35
Güvenlik aracı ile podyum mücadelesine katılacakken yaptığı hata ile Max Verstappen yedincilik ile yetindi...
03.10.2022 12:15
Mclaren takımının genç sürücüsü Lando Norris, Cuma günü ile başlayan kötü gidişatının aksine Singapur GP'de iyi bir sonuç almasından dolayı oldukça memnun.
03.10.2022 10:22
Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonun 16'ıncı yarışı olan Singapur GP ile sezona devam ediyor. Milyonlarca Formula 1 tutkunu ve Ferrari fanları ise yarışı hem tribünlerde hem de ekranlarda nefeslerini tutarak izleyecekler. Formula 1 Singapur GP yarışı aynı zamanda ekranlardan yarış severler için canlı olarak yayınlanacak.
28.09.2022 09:16

Formula 1 Anketi Sonuçlandı! Sürpriz Veriler Var!

Dünya çapında yapılan Formula 1 anketi sonuçlandı.. Alışılagelmişin dışında kalplere giren bambaşka yeni bir takım ortaya çıktı.

Formula 1 Anketi Sonuçlandı! Sürpriz Veriler Var!
21.10.2021 21:41
0
A+
A-

Dünya çapında yapılan Formula 1 anketi sonuçlandı.. Alışılagelmişin dışında kalplere giren bambaşka yeni bir takım ortaya çıktı.

Formula 1 hayranlarını kapsayan ve dünya çapında yapılan bir anket oldukça ilginç sonuçlar doğurdu. Formula 1 tarafından yaptırılan ve sonuçlarının Nielsen Sports tarafından değerlendirilen anket en popüler sürücü ve takımların yeniden ortaya çıkmasını sağladı.

Ankette Gençler Favori

Max Verstappen, Formula 1 Anketi
Max Verstappen

Sonuçlara göre, 2021 Dünya Şampiyonası lideri Max Verstappen Formula 1 dünyasının yeni favori lideri. Özellikle genç sürücüler ise popüler. 25-34 yaş kategorisi bayrağı elinde tutuyor.

McLaren Popüler Olma Konusunda da Yükselişte

McLaren yükselişi ile birlikte popülerlik açısından da yükselişe geçti. Başarılı pilotları Lando Norris ankette 2. sırayı aldı. Özellikle kadın hayranları arasında ise yakışıklılığı ve sempatikliği ile en popüler sporcular arasında. Lewis Hamilton ise Dünya Şampiyonlukları ile en tanınan küresel isim ve teknik anlamda en popüler olsa da popülerlik anlamında kendine ancak 3. sırada yer bulabildi. Hamilton, Formula 1’deki kıdemi ile doğru orantılı olarak 35 yaş üzeri taraftarlar seçiminde ise üst sıralarda yer alıyor. Lando Norris ve George Russell‘ı ise Birleşik Krallık sınırları içerisinde egale ederek en üst sırayı almış durumda.

Lando Norris Podium
Lando Norris Podium

McLaren’in diğer sempatik sürücüsü Daniel Ricciardo ise dördüncü sırayı elinde tutuyor. Kadın taraftarların seçiminde ise Lando Norris‘in hemen ardından geliyor. Avustralyalı hayranlar içinse aksi bir durum düşünülemezdi. Ricciardo onlar için vazgeçilmez sürücü olarak birinci sırayı elinde tutuyor.

Red Bull, Ferrari ve Mercedes Eski Popülerliğini Kaybetti

Her sezon dalgalı bir seyir izleyen takımların performansları da artık mihenk taşı denilen takımların favori olma özelliğini de elinden almaya başladı. Geçmiş yıllara bakıldığında Lider olan Ferrari, Red Bull ve Mercedes’in artık sıkı bir fan kitlesi olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Red Bull, Mercedes ve Ferrari’nin yerini küllerinden doğan McLaren takımı aldı.

Mclaren Monaco GP 2021 Podyum
Mclaren Monaco GP 2021 Podyum

Efsane Pistler Yerlerini Korudu

Ferrari Spa Francorchamps
Ferrari Spa Francorchamps

Yarış pistleri açışından bakıldığında ise anket sonuçları ile şaşırtmadı. Tarihi açıdan kıymetli olan efsane pistler favori olmaya devam etti. İtalya’da Monza, Belçika’da Spa-Francorchamps, İngiltere ise Silvestone pisti yerlerini korumayı başardı. Ancak tarihi yapısından ziyade popülerlik açısından ise Monaco listede ilk dörde girmeyi başardı.

Eğlence ve Spor Dengesi Yükselişte

Diğer pistlerin değerlendirilmesinde ise;

Amerika Birleşik Devletleri %50,
Hindistan %55,
Çin %58,
Meksika ise %45 oranında izleyici artışıyla gençlerin daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya çıkardı. 5 Yıl ve daha süredir Formula 1’i takip ettikleri ortaya çıktı.

Anketin en önemli verilerinden birisi ise artık spor ve eğlence dengesinin daha fazla olduğuydu. Katılam sağlayan kişilerin %58 bu konuda hem fikir. 2017’de benzer bir şekilde gerçekleştirilen ankette ise bu oran şimdikine göre %37 daha azdı.

Formula 1 Hayranları Twitter’da Patlama Yaptı

Bir başka ilginç nokta ise Instagram’ın popülaritesinin dışında kullanımı oranı ile Twitter oldu. Hayranlar tarafından artık en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak Twitter yerini aldı.

Formula 1 Anketi Katılım Yaşında Sürpriz

2017 yılında yapılan anket katılım yaşında büyük bir düşüş yaşandı. Ortalama katılımcı yaşı 32 yaşından 4 yıl aşağısına yol aldı. Kadın katılımcılar arasında ise neredeyse iki kat artış yaşandı. Yüzde 10’dan yüzde 18,3’e çıktı. Öğrencilerde ise durum benzer. Öğrenci katılımcı sayısı %18’den %26’ya çıktı.

Formula 1 yönetimin almış kararlar işe yaramış gibi görünüyor. Önümüzde yıllarda gelecek yeni formatlarla birlikte nasıl bir yol alınacak kim bilir? Bunu hep beraber göreceğiz.

ETİKETLER: ,

Sim Racing