formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton 2022 sezonunda yaşadığı zorlukları Afrika gezisi ile atlattığını dile getirdi. İşte detaylar...
05.10.2022 09:35
Güvenlik aracı ile podyum mücadelesine katılacakken yaptığı hata ile Max Verstappen yedincilik ile yetindi...
03.10.2022 12:15
Mclaren takımının genç sürücüsü Lando Norris, Cuma günü ile başlayan kötü gidişatının aksine Singapur GP'de iyi bir sonuç almasından dolayı oldukça memnun.
03.10.2022 10:22
Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonun 16'ıncı yarışı olan Singapur GP ile sezona devam ediyor. Milyonlarca Formula 1 tutkunu ve Ferrari fanları ise yarışı hem tribünlerde hem de ekranlarda nefeslerini tutarak izleyecekler. Formula 1 Singapur GP yarışı aynı zamanda ekranlardan yarış severler için canlı olarak yayınlanacak.
28.09.2022 09:16

Sim Racing’e Başlarken…

Sim Racing’e Başlarken…
02.10.2021 23:54
0
A+
A-

Yeni dünya düzeninde Sim Racing’e başlamanız için sebepler

F1’in gelecek şampiyonları olması kuvvetle muhtemel genç yıldızlar Lando Norris ve Max Verstappen, her ikisi de gerçek dünya dışında simülasyon dünyasının zirve kullanıcıları ve sim racing yarışlarının fiziksel ve mental becerilerini geliştirmeye yardımcı olduklarını dile getiriyor.

  • Formula 1 takımları devasa bütçelerinin verdiği güvenle 500.000$ dolara kadar online turnuvalar düzenliyor. Oyun oynamak artık gerçek dünyanın vazgeçilmez bir parçası olabilir. 💰😁
  • Dünyayı saran Covid19 salgını ile birlikte eve kapanan tüm dünya neredeyse sanal bir dünyanın içinde gerçek bir hayat yaşamaya başladı. Özellikle Formula 1 sürücülerinin katılım sağladığı resmi F1 eSport ile bambaşka bir dünyanın kapısı aralandı. Sim Racing ile birlikte, yarışlarda hayranlıkla takip ettiğiniz sürücülerle aynı lobide olabilir ve onlara karşı yarışma şansınız elde edebilirsiniz veya ünlü bir sürücünün zamanlarına karşı sıcak turlar atabilir ve derecenizi geliştirebilirsiniz. Hayranı olduğunuz pilotlarla akıl almaz şekillerde yarışma şansını elde edebilirsiniz.
  • Bir örnek vermek gerekirse simülasyon yarışçılarından olan Enzo Bonito, 2018 Race of Champions turnuvasında eski bir F1 pilotunu yenerek adını dünyaya duyurdu. Enzo, Lucas Di Grassi’yi (eski F1 pilotu ve şu anki Formula E sürücülerinden) yendi – Üstün yeteneklerinizi sanal ortamda gösterme şansı elde edebilirsiniz.
  • Eski Formula 1 sürücüsü olan Alex Albon, hala Red Bull’un mevcut simülatör sürücüsü olmaya devam ediyor ve Red Bull F1 ekibine araçlarının kurulumu ve geri tepkimeleri ile ilgili hayati bilgiler sağlar. Bu, motor sporları simülasyonu (sim yarış) ile gerçek motor sporları arasındaki etkileşimin her zamankinden daha güçlü ve bağlı olduğunu gösteriyor ve bu bağlam, önümüzdeki yıllarda giderek büyümeye devam edecek.

Sim Racing sandığınız kadar kolay değil 

Bir çok insan bir hevesle simülasyon dünyasına adım atmaya karar veriyor ancak hiç beklemediği zorluklarla karşılaşıyor. İşte Bu nedenlerden bazıları.

1) Seçenek Karmaşası 

Sim Racing pandeminin etkisi ve özellikle formula 1 sürücülerinin boş zamanlarını resmi bir şekilde turnuvalarla geçirmesi ile birlikte son yıllarda oldukça popüler oldu, bu yüzden piyasada oldukça fazla simülasyon oyunu var. Hangi ürünün sizin için en iyisi olduğunu bilmek ise oldukça zor.

2) Ekipmanların oldukça pahalı olması 

Bu dünyada var olmanız için en önemli donanımsal ekipman kaliteli bir direksiyon seti. Piyasada bir çok model yarış direksiyonu var ve ülkemizde en az 2500-3000 TL fiyatlarla başlıyor. İleride bahsedeceğimiz Direct Drive teknolojisine sahip ürünler ise  8-10 bin TL fiyat aralığında başlıyor. İyi bir sim racing ekipmanı bugünün şartları ile 3500’den başlıyor ve aksesuar ve eklentilerle sonu olmayan bir fiyat yolculuğu ile maalesef son buluyor. Eklenen her bir aksesuar en 800-1000 TL fiyat aralığında başlıyor. Hepsini hesap ettiğinizde bir oyundan ziyade kendinize yepyeni bir dünya kurduğunuzu ve ne kadar çok para harcadığınız ortaya çıkıyor. Planlarınız öncesi iyi bir araştırma yapmak bütçeniz için sağlıklı olacaktır. Yanlış ekipman ve gereksiz aksesuarlardan kaçınmak başlangıç için iyi bir fikir olabilir.

3) Ekosistem uyumsuzluğu

Sim Racing’in her geçen gün popüler olması ile birlikte ürün gamının giderek genişlemesi bir yandan tercihleri çoğaltırken bir yandanda uyumsuzluk sorununu ortaya çıkarmakta. Bir çok platform (PS3/PS4-Xbox- PC-) için üretilen çoğu donanım birbiri ile uyumluluk sorunu mevcut. Setiniz için aldığınız bir donanım platform değiştirmeniz ile uyumsuz hale gelebilir ve bütçeniz için yeni bir yük getirebilir.

Sonuç olarak Sim Racing dünyası “İçi dışından büyük bir dünya” olarak karşımıza çıkıyor ve gerçekten istediğinize karar vermek gerçekten çok zor.

Sim Racing Türkiye olarak yeni bir dünyaya adım atmadan önce bunları bilmeniz gerektiğini düşündük.

ETİKETLER:

Sim Racing