formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
Kısa bir süre önce Habertürk kanalından ayrılıp, Youtube üzerinden yayınlarına devam eden duayen gazeteci - yazar Fatih Altaylı, “Formula 1, neden Türkiye’ye gelmiyor?” sorusunun cevabını Serhan Acar’a itiraf etti.
01.08.2023 14:16
TOSFED ile yapmış olduğu işbirliği ile adını daha sık duyuran ve hemen ardından Formula 1’in vazgeçilmez ismi olan Serhan Acar’ı konuk eden Apex Racing E-Spor Merkezi oldukça ilgi görmeye başladı. Otomobil yarışlarının heyecanını sanal ortamda yaşatan Apex Racing E-Spor Merkezi ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve güncel fiyat bilgisi...
11.04.2023 18:51
TOSFED Genel Sekreteri ve Formula 1 spikeri Serhan Acar Sim Racing tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor. Apex Racing E-Spor merkezinde gerçekleşecek olan toplantıya tüm simülasyon sevenler davetli...
11.04.2023 18:20
Fernando Alonso, Aston Martin koltuğuna geçerek Formula 1 dünyasında oldukça ses getirdi. Uzun vadeli anlaşma imzalayan Alonso Formula 1 tarihine geçebilir. İşte detaylar...
11.10.2022 19:06

Ferrari Ateşe Sürükleniyor! Binotto: “Değişim İçin Hiçbir Sebep Yok!

Macaristan sonrası eleştiri ateşine maruz kalan Mattia Binotto koltuğunu korumakta kararlı. Bir çok kesim tarafından değişim çağrısı yapılırken Binotto bu konuya kapıları kapattı.

Ferrari Ateşe Sürükleniyor! Binotto: “Değişim İçin Hiçbir Sebep Yok!
05.08.2022 01:39
0
A+
A-

Macaristan yarışı Scuderia Ferrari için resmen bir kabus yarışıydı. Duble podyum iddiası ile gelen Binotto adeta yıkıldı. Hatalı stratejiler, teknik değişiklikler derken bardağı taşıran son damla ise Charles Leclerc‘e uygulanan ve hatalı olduğu düşünülen stratejiydi. Ancak takım Patronu Binotto, değişiklik çağrılarına kulaklarını tıkadı ve değişim için bir sebep olmadığını söyledi.

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Macaristan yarışında Orta hamurdan Sert hamura geçen Charles Leclerc adete temposunu kaybetmiş rakipleri karşısında oldukça gerilemişti. Bu performans düşüklüğü sonrası yumuşak hamur için zorlanan Leclerc, bu değişiklikle birlikte podyum yerine altıncı sırayı almakla yetinmişti.

Charles Leclers - Ferrari Sert Hamur Geçiş - Macaristan 2022
Charles Leclers – Ferrari Sert Hamur Geçiş – Macaristan 2022

Bu strateji sonrası duble yapma iddiası ile gelen Binotto tüm okların hedefi oldu. Teknik değişiklikler sebebiyle gerilerden başlayan Carlos Sainz‘in hızlı yükselişi ve dördüncülük ise bu tepkiyi ve hasarı azaltmaya yetmedi.

Şampiyona liderliği için favori haline gelen Max Verstappen ise atmış olduğu spin dışında yarışı oldukça rahat bir şekilde kazandı. Hollandalı pilot, rakibi Charles Leclerc karşısında sezonun ikinci yarısına 80 puanlık bir farkla girmiş oldu. Takımlar şampiyonasında ise Red Bull 97 puan farkla Ferrari’nin önünde bulunuyor.

Binotto Tepkiler Karşısında Oldukça Sakin!

Ferrari ekibi için adeta bir drama haline gelen Macaristan yarışı için oldukça sakin cevaplar veren Binotto: “Bu bir şanssızlık değil ve değişiklik yapılacak bir durum yok.” dedi.

“Burada ki süreç sürekli öğrenme, deneyim oluşturma ve beceriler geliştirme meselesidir. Macaristan yarışı bunun en iyi örneklerinden. Kesinlikle buna bakmalıyız ve neden olduğunu anlamamız gereken bir durum var.”

Binotto, Duble İddiasının Çökmesine Rağmen Ferrari Potansiyeline Güveniyor!

Ferrari, 2022 sezonuna Red Bull takımının dayanıklılık sorunları yaşadığı Bahreyn Grand Prix’sinde duble yaparak mükemmel bir başlangıç yapmıştı.

Bu haber ilginizi çekebilir: Ferrari Macaristan’da Duble Yapar Mı? Mattia Binotto Hedefini Belirledi!

Leclerc’in, Suudi Arabistan’da ikinci bitirmesi, Verstappen’in yarış dışı kaldığı Avustralya yarışını kazanması sonrası 46 puanlık rahat bir fark elde etmişti.

Mattia Binotto - Ferrari Garajına Dönüş - Macaristan 2022
Mattia Binotto – Ferrari Garajına Dönüş – Macaristan 2022

Ancak takvim ilerledikçe güçlü performansını sürdüren Ferrari, takım stratejileri ve yanlış politikalarının kurbanı oldu. Kazanmaları neredeyse kesin gözüyle bakılan yarışlarda pit duvarı, Sainz ve Leclecr’in hataları derken çok kıymetli puanların kaybedilmesine neden oldu.

Bu sürece rağmen takım patronu Mattia Binotto, Ferrari’nin saf hızına ve sezonun ikinci yarısında Red Bull ile olan puan farkını kapatabileceğini umuyor.

Binotto, “Sezonun ilk yarısında ki performansa bakarsam, bir şeyleri değiştirmem için bir sebep yok.” dedi.

“Bence bu süreçte iyi bir değerlendirme yapmamız gereken tek yarış Macaristan. Bunu önce anlamamız, sonra ele almamız ve rekabet edecek hale geri dönmeye çalışmamız gerekiyor.

Charles Leclerc - Ferrari Pit Stop - Macaristan
Charles Leclerc – Ferrari Pit Stop – Macaristan

12 yarış bu şekilde geçti ve bundan sonra da böyle geçmemesi için bir neden yok.” dedi.

Ferrari takım patronu Mattia Binotto kendine ve Ferrari’ye oldukça güveniyor. Sezon başından beri saf ve tek tur hızında dominant olan Ferrari maalesef takım yönetimi sebebiyle oldukça kıymetli puanlar kaybetti ve İtalyan basınında tepkilerin odağında.

Bakalım sezonun ikinci yarısında geri dönüşleri nasıl olacak? Bunu Belçika’dan itibaren hep birlikte göreceğiz…

Sim Racing