formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton 2022 sezonunda yaşadığı zorlukları Afrika gezisi ile atlattığını dile getirdi. İşte detaylar...
05.10.2022 09:35
Güvenlik aracı ile podyum mücadelesine katılacakken yaptığı hata ile Max Verstappen yedincilik ile yetindi...
03.10.2022 12:15
Mclaren takımının genç sürücüsü Lando Norris, Cuma günü ile başlayan kötü gidişatının aksine Singapur GP'de iyi bir sonuç almasından dolayı oldukça memnun.
03.10.2022 10:22
Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonun 16'ıncı yarışı olan Singapur GP ile sezona devam ediyor. Milyonlarca Formula 1 tutkunu ve Ferrari fanları ise yarışı hem tribünlerde hem de ekranlarda nefeslerini tutarak izleyecekler. Formula 1 Singapur GP yarışı aynı zamanda ekranlardan yarış severler için canlı olarak yayınlanacak.
28.09.2022 09:16

Ferrari Takım Emirleri Şampiyonluğu Kaybettirir Mi? Scuderia Ferrari Yükselişi Devam Edecek Mi? Gerhard Berger Ferrari Sezon Gelişimini Değerlendirdi!

Ferrari Takım Emirleri Şampiyonluğu Kaybettirir Mi? Scuderia Ferrari Yükselişi Ne Olacak? Gerhard Berger Ferrari Sezon Gelişimini Değerlendirdi!
Scuderia Ferrari takımının eski pilotlarından olan Gerhard Berger, 2022 F1 sezonunda gelişmeler devam ederken takım emirleri konusunda bir değerlendirmede bulundu. Carlos Sainz ve Charles Leclerc yarışmaya devam edecek mi? İşte Gerhard Berger’in yorumu…

21.07.2022 12:13
0
A+
A-

2022 F1 Sezonuna güçlü bir şekilde başlayan Scuderia Ferrari, eski günlerini yaşatan mücadelesi ile bir çok Formula 1 hayranını heyecanlandırmaya başarıyor.

Carlos Sainz’ın son yarışlarda yakalamış olduğu ivme ile birlikte yükselmesi ise takım içi savaşların başladığının açıkça bir göstergesi oldu.

Gerhard Berger
Gerhard Berger

Hem Charles Leclerc ve hem de Carlos Sainz kalan yarışlar göz önüne alındığın da matematiksel olarak şampiyona için oldukça iyi birer aday olarak gözüküyorlar. Son yarışlarda ise gelen takım emirlerine karşı durarak adeta kaderinde değişime yol açan Carlos Sainz ise adeta şampiyona mücadelesinin kokusunu almış durumda.

Eski Formula 1 Pilotu olan ve önceki yıllarda Scuderia Ferrari için yarışan Gerhard Berger ise sezonun kalan yarışlarında takım içi mücadelenin giderek artacağına inanıyor. Gerhard, vermiş olduğu demeçte ise Ferrari takımının kalan yarışlarda takım emirlerini uygulamaktan kaçacağını düşünüyor.

ŞAMPİYONA FERRARİ İÇİN GELİŞİME BAĞLI

Şampiyona yarışında lider olan Red Bull‘un lider sürücüsü Max Verstappen ise sezon ortasında en yakında rakibi Charles Leclerc’in 38 puan önünde bulunuyor. Son yarışlarda dayanıklılık sorunu yaşayan Carlos Sainz ise takım arkadaşı Leclerc’in 37 puan arkasında bulunuyor.

Şampiyonada iddialı bir şekilde mücadele eden Scuderia Ferrari takımı ise sezon başlangıcında bir çok puanı strateji sebebiyle kaybetti. Pit duvarının bu hataları gidermesi sonrası ise önemli dayanıklılık sorunları başladı.

Bunun son örneği ise Avusturya GP’de motor sorunu yaşayarak ve büyük bir tehlike atlatarak yarışa erken veda eden Carlos Sainz oldu.

Gerhard Berger ise şampiyona mücadelesi devam ederken Ferrari takımının takım emirleri uygulamaktan kaçacağını umuyor. Eski takımı ile 80 ve 90’lı yıllarda birincilikleri bulunan Berger, İtalyan basınında özellikle desteğin Charles Leclerc’e verilmesi çağrısının aksine kalan yarışlarda takım emiri uygulanmayacağını umuyor.

FERRARİ TAKIM EMİRLERİNİ BERGER ZAMANINDA DA KULLANDI

Scuderia Ferrari - Ayrton Senna - Gerhard Berger
Scuderia Ferrari – Ayrton Senna – Gerhard Berger

Bir yarış içerisinde olduklarını söyleyen Berger: “Her iki pilotunda şampiyonluğu kazanma ihtimali olduğu sürece dengelerle oynanmamalı. Bu benim kişisel görüşüm. Son ana kadar böyle bir şey olmamalı. Belki son yarışta o anki duruma göre uygulanabilir ama öncesinde kesinlikle takım emiri olmamalı.”

“Bir çok taraftar ve F1 otoriteleri Ferrari takımına belki kızıyorlar ve “Ne yaptıklarını bilmiyorlar” diyorlar. Ama bunu Rubens Barrichello’nun Michael Schumacher’i Red Bull Ring’de geçmesine izin vermeleri gerektiğini öğrendiler. Bu olay bir ders oldu. Sonuçta kazanan olmak istiyorlar.”

Eski pilot Gerhard Berger’in yorumları bu yönde. Şampiyona için önemli isim Ferrari takımı kalan yarışlarda nasıl bir yol izleyecek bunu hep birlikte göreceği ancak takım emirlerinden çok daha önemli olan ise Ferrari takımının dayanıklılık sorunlarını gidermesi.

Sim Racing