formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
Kısa bir süre önce Habertürk kanalından ayrılıp, Youtube üzerinden yayınlarına devam eden duayen gazeteci - yazar Fatih Altaylı, “Formula 1, neden Türkiye’ye gelmiyor?” sorusunun cevabını Serhan Acar’a itiraf etti.
01.08.2023 14:16
TOSFED ile yapmış olduğu işbirliği ile adını daha sık duyuran ve hemen ardından Formula 1’in vazgeçilmez ismi olan Serhan Acar’ı konuk eden Apex Racing E-Spor Merkezi oldukça ilgi görmeye başladı. Otomobil yarışlarının heyecanını sanal ortamda yaşatan Apex Racing E-Spor Merkezi ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve güncel fiyat bilgisi...
11.04.2023 18:51
TOSFED Genel Sekreteri ve Formula 1 spikeri Serhan Acar Sim Racing tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor. Apex Racing E-Spor merkezinde gerçekleşecek olan toplantıya tüm simülasyon sevenler davetli...
11.04.2023 18:20
Fernando Alonso, Aston Martin koltuğuna geçerek Formula 1 dünyasında oldukça ses getirdi. Uzun vadeli anlaşma imzalayan Alonso Formula 1 tarihine geçebilir. İşte detaylar...
11.10.2022 19:06

İtalyan Basını Charles Leclerc’e Max Verstappen’i Örnek Gösterdi! “Hatalarından Ders Çıkarıyor!”

İtalyan basını Ferrari pit ekibini yine topa tuttu. Fransa Grand Prix’inde hayal kırıklığı yaşayan Charles Leclerc’e Max Verstappen’i örnek gösterdi. İşte detaylar…

İtalyan Basını Charles Leclerc’e Max Verstappen’i Örnek Gösterdi! “Hatalarından Ders Çıkarıyor!”
26.07.2022 10:49
0
A+
A-

Ferrari sürücüsü Charles Leclerc inanılmaz hızına rağmen Fransa GP’de yapmış olduğu hata ile yarışa dramatik bir şekilde veda etmiş ve açık kalan telsizi ile TV ekranlarını çığlıklara boğmuştu. Şampiyona için kritik puanları eliyle iten Charles Leclerc, Max Verstappen’in zorlu yarışını oldukça kolaylaştırdı. İtalyan basını ise yine rahat durmadı.

Şampiyona için en önemli rakibi olan Verstappen, sezonun bitmesine 10 yarış kala puan farkını 63’e çıkararak 2. Dünya şampiyonluğuna bir kez daha yaklaşmış oldu.

Ferrari pit duvarının neredeyse tüm sezon boyunca hatalı kararlarına bir yenisi daha mı? sorusu sorulurken Carlos Sainz ile olan telsiz konuşmaları oldukça konuşuldu. Pit duvarına karşı çıkarak kendi stratejisini uygulayan Carlos Sainz sonlardan başladığı yarışta güçlü bir performans göstererek beşinci bitirmesine rağmen takımlar şampiyonasında Red Bull Racing takımı 82 puan farkla çifte şampiyonluk için önemli bir avantaj elde etti.

Scuderia Ferrari takımı için acımasız yorumları ile tanınan İtalyan basını ise Leclerc’in hatası ve Verstappen galibiyetinin şampiyonluk için ne anlama geldiğine dair yorumlarını vakit kaybetmeden dile getirdi.

İtalyan Basını: “Leclerc’in Zafer Umudu Adeta Yalan Oldu!”

Charles Leclerc- Fransa 2022 Kaza
Charles Leclerc- Fransa 2022 Kaza

İtalyan basınının en önemli gazetelerinden olan La Gazzetta dello Sport, Fransa GP ile yapmış olduğu yorumda, “Leclerc baskındı, Ferrrari güçlüydü ve Red Bull ise çaresizdi.”

“Yarış için podyum umutları lastik bariyerde son buldu ve dördüncü podyum adeta buhar oldu. Verstappen ise tam avantaj elde etti. 25 puan daha kazandı.”

İtalyan basını diğer bir noktada ise şampiyonluk için en önemli gereksinimin kusursuz bir sürüş olduğuna dikkat çekti. Max Verstappen‘in bunu yaparak “Kusursuz” bir rakip haline geldiğini dile getirdi.

Acımasız yorumlara rağmen, Charles Leclerc’in çok yetenekli, çalışkan ve elinden gelen her şeyi yapan bir sürücü olduğuna da değindiler.

“Maalesef bir hata yaptı ancak bunu hemen kabul etti. Hatasını kabul etmesi ise yerini sempatiye bıraktı.”

“Verstappen, Fransa yarışından iddialı bir araca sahip olmamasına rağmen kazandığı için oldukça mutlu. Leclerc kaza yapmasaydı yarış temposunu nasıl olacaktı tahmin etmek zor.”

“Ancak şampiyona da hızlı bir araç yetmiyor. Kusursuz bir sürüş şampiyonluk için şart. Max Verstappen geçmişte ki hatalarından ders çıkarttı ve kusursuz bir sürüş sergilemeye devam ediyor.”

Vettel Hockenheim Kazası Leclerc ile Kıyaslandı

Sebastian Vettel Hockenheim 2018 Kaza
Sebastian Vettel Hockenheim 2018 Kaza

Corriere dello Sport ise yaşanan kazayı geçmişle kıyasladı.

Sebastian Vettel’in 2018 Almanya Grand Prix’sinde yapmış olduğu hata ile şampiyonluk umutlarını adeta yok etmişti. Kendi evinde yaşamış olduğu acı sonuç ise Fransa Grand Prix’i ile kıyaslandı.

Yarışı lider götüren Sebastian Vettel yağmur ile birlikte hata yaparak pist dışına çıkmış ve o gün şampiyonluk umutlarını kaybetmişti.

Yakın geçmişe bakınca “Kusursuz sürüş” hakkında, kaza yapan Leclerc’de dahil bunun böyle olmamasını gerektiğini oldukça dile getiriyor.

“Kimse mükemmel değil ancak şampiyonadan geçen yol kusursuz bir sürüşe dayanıyor. En az hata yapan şampiyonluğa ulaşıyor. Max Verstappen’i şampiyonluğa götüren ise bu.”

“Leclerc bu hatalarından ders çıkaracak ve bir daha yapmayacak. Çaylaklığından beri yapmış olduğu hatalardan hep ders aldı. Ancak şampiyonaya bu kadar yakınken bunun olması oldukça acı verici.”

“Bu kaza bizleri 4 yıl öncesine götürüyor. Vettel, liderken benzer kazayı yapmıştı.”

2022 F1 Şampiyonluğu İçin Kader Yarışı Mı?

La Repubblica’da ise yaşanan kazanın 2022 Formula 1Dünya Şampiyonası için “kader anı mıydı?” sorusu soruldu.

Pazar günü gerçekleştirilen yarışta Max Verstappen için gazete “Verstappen, ne kadar olgun ve kusursuz. Tüm yeteneğini bir kez daha gösterdi.” denildi.

“Her zaman bu gibi durumlarda en iyi şekilde fayda sağlamayı biliyor. Leclerc’in güçlü olduğunu hissetti ve baskıları ile onu hataya sürükledi ve sonunda bir hata ile istediğini aldı.

Bu hata ile şampiyonluk savaşının adeta kaderi belirlendi. 63 puan farkla Ferrari’nin geri dönmesi oldukça zor olacak.”

Leclerc’e 4 puan veren İtalyan basını ise yorumlarına şöyle devam etti: “Açık ve dürüst bir tavır sergiledi, ancak bu yapılan hatayı ortadan kaldırmıyor. Böyle kritik bir zaferi çöpe atamazsınız.

Bu oldukça büyük bir hataydı. Bunun bedeli ağır olacak.”

Formula 1 Dünya Şampiyonasında sular kızıştı derken Charles Leclerc’in yapmış olduğu kaza ile dengeler bir anda tersine döndü. Acımasız yorumları ile bilinen İtalyan basınında ise yorumlar ve detaylar böyle.

Kalan yarışlarda şampiyona mücadelesine dönmesi zora giren Ferrari pit duvarı bakalım bundan sonra nasıl bir politika izleyecek bunu hep birlikte göreceğiz.

Sim Racing