formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton 2022 sezonunda yaşadığı zorlukları Afrika gezisi ile atlattığını dile getirdi. İşte detaylar...
05.10.2022 09:35
Güvenlik aracı ile podyum mücadelesine katılacakken yaptığı hata ile Max Verstappen yedincilik ile yetindi...
03.10.2022 12:15
Mclaren takımının genç sürücüsü Lando Norris, Cuma günü ile başlayan kötü gidişatının aksine Singapur GP'de iyi bir sonuç almasından dolayı oldukça memnun.
03.10.2022 10:22
Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonun 16'ıncı yarışı olan Singapur GP ile sezona devam ediyor. Milyonlarca Formula 1 tutkunu ve Ferrari fanları ise yarışı hem tribünlerde hem de ekranlarda nefeslerini tutarak izleyecekler. Formula 1 Singapur GP yarışı aynı zamanda ekranlardan yarış severler için canlı olarak yayınlanacak.
28.09.2022 09:16

Mercedes Personeli Red Bull’a Geçiyor! Motor Sorunları Başlayacak mı?

Mercedes Personeli Red Bull’a Geçiyor! Motor Sorunları Başlayacak mı?
17.10.2021 17:09
0
A+
A-

Red Bull Powertrains, çalışanları Mercedes’ten kopartıyor. Mercedes Güç Ünitesi sorunları gündemde.

7 yıldır dominant bir şekilde şampiyonluk mücadelesini sürdüren Mercedes takımı, bu başarısını motor gücüne borçluydu. Ancak 2021 yılı itibari ile ortaya çıkan dayanıklılık sorunları ise daha devam edecek gibi duruyor. Güç ünitesinde yaşadıkları güvenirlilik sorunu motor değişimleri şimdilik güvende sayılır gibi.

Dünya şampiyonası devam ederken Türkiye GP‘de yaptıkları motor değişimi ile sezon sonuna kadar rahat etmek isteyen Mercedes yeni bir ceza almadan sezonu tamamlama konusunda ise oldukça tedirgin.

Mercedes Sorunu Kabul Etti

Red Bull ise Honda motoru ile beklenmedik sürprizler dışında şampiyona sonuna kadar yaptıkları motor değişimi ile şampiyona mücadelesini sonlandırma konusunda eminler. Mercedes ise Valteri Bottas‘ın yeni güç ünitesi ile ilgili yaşadıkları sorun sonrası motorlar ile ilgili endişelerini kabul etti. Bu sorunun temelinde ise yarış mesafelerinin uzunluğu olduğunu düşünüyorlar.

Ortada konuşulan bir teori ise Mercedes‘in Silverstone yarışı ile birlikte motordan çok daha fazla yararlandığı ve bu yararlanmanın düzlük hızlarından ve viraj çıkışlarında ki hızlanma ile apaçık ortaya çıktığı. Ancak bu hızlanma beraberinde motor dayanıklılığı ile ilgili sorunları da ortaya çıkardı.

Alman medyasının önemli kalemlerinden olan Auto Motor und Sport‘da yer alan bir rapor Mercedes mühendislerinin bu konuyu kesinlikle ret ettikleri yönünde.

Yayında açıklaması yer alan bir Mühendis ise Motorları kalibre etme yöntemlerinin değişmediğini ifade etti.

2022 Sezonu İçin Çalışmalar Yoğunlaştı

Mercedes mühendisleri mevcut motorlarda ki sorunların çözülmesinin artık çok geç olduğunu için yeni bir yakıt olan ve sürdürülebilirlik temalı olan ayrıca içerisinde %10 Etanol barındıran yeni nesil yakıt olan E10 üzerinde 2022 çalışmalarına yoğunlaştılar.

Mercedes’in karizmatik patronu Toto Wolff ise “Sorunları mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışıyor ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sorunları çözmek için yeni parçalar üretmek artık çok anlamsız.” dedi.

Ayrıca raporda konuşulan mühendis ise personel ayrılışları ile ilgili konuştu. Mercedes’in ilgili departmanında yaşanacak ayrılıklar ile bölümün güç kaybedeceği düşüncesinde.

Ben Hodgkinson ve Owen Jones (Mercedes Singapur GP)
Ben Hodgkinson ve Owen Jones (Mercedes Singapur GP)

Mercedes AMG High Performance Powertrains‘de Makine Mühendisliği Başkanı olan Ben Hodgkinson ise Red Bull Motor Programı Teknik Direktörü olmak için sözleşme imzalamıştı. Bununla yetinmeyen Red Bull ise Mercedes‘in Baş Mühendisi Owen Jones‘u takıma katmıştı.

Red Bull Power Trains Merkezi
Red Bull Power Trains Merkezi

Red Bull Powertrains‘ katılacak diğer isimler ise şöyle;
PU Üretim Direktörü olarak Steve Blewett,
Güç Aktarma Organları Elektroniği ve ERS Başkanı olarak Omid Mostaghimi,
ERS Mekanik Tasarım Başkanı olan Pip Clode.

İçten yanmalı motor bölümünde ise şu isimler görev alacak. PU Tasarım ICE Başkanı Anton Mayo ve ICE Operasyonları Grup Lideri Steve Brodie tarafından sürdürülecek.

Mercedes‘te yaşanan personel yaprak dökümü ise motor tarafında endişenin ne kadar büyük olduğunun kanıtı gibi.

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton yeni motoru ile kalan yarışlarda nasıl bir performans ve dayanıklık sorunu yaşayacak hep beraber göreceğiz.

Sim Racing