formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
İstanbul, cesur uçuş meraklılarının yer alacağı ve birbirinden eğlenceli şovlara ev sahibi olacak. 5incisi düzenlenen Red Bull Uçuş Günü, İstanbul’u uçuş moduna almak için hazır. Uçuş araçlarını hazırlayan etkinlik için hazırlayan 30 takım, birbirinden ilginç ve fantastik uçuş araçları ve kostümleriyle uçma hayallerine kavuşmaya çalışacak. Pandemi sebebiyle Üç yıl aradan...
12.08.2022 14:04
Şampiyon olmaya her yarışta biraz daha yaklaşan Max Verstappen kontrolü elden bırakmıyor. Şampiyonluk için yapabilecekleri çok şey var olduğunu dile getirerek işi sağlama alıyor. İşte detaylar...
12.08.2022 10:31
F1 takımları, sözleşmesi biten ve kontrat yenileyen pilotlarını duyurmaya başlarken hangi pilot ne kadar süreli anlaşma yaptı? İşte tüm detaylar...
10.08.2022 13:00
Assetto Corsa Competizione'de düzenlenmiş olan ve Aperta Racing tarafından organize edilen Aperta Largo GT takımlar şampiyonasını sonuçlandı. Şampiyon takım ise Padok E-Spor takımı oldu.
09.08.2022 16:25

Red Bull Hamle Yaptı! Verstappen Yarış Dışı Kalmaktan Kurtuldu!

Macaristan zaferi ile harika iş çıkaran Verstappen yarış dışı kalmaktan son kararla kurtuldu. Christian Horner sorunun büyüklüğünü açıkladı.

Red Bull Hamle Yaptı! Verstappen Yarış Dışı Kalmaktan Kurtuldu!
01.08.2022 11:21
0
A+
A-

Red Bull Racing takım patronu olan Christian Horner, Max Verstappen için Macaristan yarışını felakete götürecek teknik sorunun detaylarını açıkladı. Sorunun ciddiyetine değinen Horner, güç ünitesi değişiminin detaylarını anlattı.

Max Verstappen sıralama turlarında yaşadığı performans sorunu nedeniyle yeni bir güç ünitesine geçmişti. Sıralamalarda iddialı olamayan Verstappen bu değişiklikle ceza almadan yarışa 10. sırada başlamıştı. Güç ünitesi kullanım hakkı olan Verstappen, mevcut sıralamasını bozmadan yarışta start alabilmişti.

Yeni güç ünitesine geçen Verstappen onuncu sıradan başladığı yarışta harika bir takım stratejisi ile rakibi Charles Leclerc ile puan farkının 80’e yükselmesini sağlayan harika bir zafer elde etti.

Christian Horner, Verstappen zaferinin altında ki büyük farkındalığı açıkladı!

Max Verstappen - Christian Horner
Max Verstappen – Christian Horner

Takım patronu Horner, yarış sonrası yapmış olduğu açıklama ile almış oldukları değişiklik kararının detaylarını açıkladı. Horner, sıralama turları sonrası değiştirmiş oldukları güç ünitesi sebebiyle Verstappen’in yarış dışı kalmaktan kurtulduğunu açıkladı.

Basın açıklamasında, “Cumartesi günü Max’ın aracında kırılan bir parça sebebiyle güç ünitesi değiştirdik.”

“Geriye dönüp baktığımızda ise bu parçanın kırılmasından oldukça mutluyuz. Çünkü bu parça kırılmasa ve değişiklik yapmasak motorun 12 km’lik bir ömrü kalmıştı.”

“Onarım yapmak yerine tüm güç ünitesini değiştirdik. Önlem olması açısından aynı değişikliği Checo‘nun aracında da yaptık.”

Max Spin attı, sebebi belli oldu! Horner, debriyaj sorununu doğruladı!

https://twitter.com/F1/status/1553778010767011840?s=20&t=vtQQI66MsL1Mu_85WKWJlg
Max Verstappen Macaristan Spin

Yeni güç ünitesi ile birlikte harika bir şekilde yükseliş yapan Verstappen, şampiyona rakibi Leclerc’i geçebilmek için mücadeleye ortak olabildi.

Ancak liderlik mücadelesi için atağa kalktıktan sonra 13. virajda tehlikeli bir spin attı ve yerini Charles Leclerc‘e geri vermiş oldu. Kısa sürede momentumu tekrar yakalayan Verstappen, şaşırtıcı bir şekilde rakibini bir kez daha geçmişti.

Yarış sonrası attığı spini değerlendiren Verstappen bunun bir debriyaj sorunu olduğunu düşündüğünü söylemişti. Bu açıklamasının hemen ardından ise doğrulama takım patronu Horner’dan geldi.

Konu hakkında konuşan Horner, “Max yarış esnasında büyük bir debriyaj problemi yaşadı ve bu sorunla mücadele edebildi.”

Max Verstappen - Zafer Macaristan 2022
Max Verstappen – Zafer Macaristan 2022

“Sıcaklık biraz fazla yükseldi bu sebeple Carlos ile arasında boşluk bıraktık ancak ona verdiğimiz talimatlar sonrası debriyaj sorununu kontrol altına aldı ve sonrasında inanılmaz bir hız.”

Verstappen’in yaşadığı sorunun özeti böyle ancak burada kaçınılmaz bir gerçek var ise hem yarış stratejisi anlamında hem de teknik yaklaşım anlamında Red Bull kampı bir kez daha kendini göstermiş oldu. Ferrari takım patronu Binottu’nun duble iddiası sonrası Ferrari yarışının tamamen hüsrana dönüşmesinin yanında Red Bull yönetim anlayışı ile bir kez daha kendini gösterdi.

Ferrari Macaristan’da Duble Yapar Mı? Mattia Binotto Hedefini Belirledi!

Bakalım sezonun tatili bitince Ferrari ve geri dönen Mercedes takımı Red Bull’u ne kadar zorlayabilecek bunu hep birlikte göreceğiz…

Sim Racing