formula 1f1sim racingsim racing türkiyeformula 1 haberesporf1 espor
Güncel Konular
Kısa bir süre önce Habertürk kanalından ayrılıp, Youtube üzerinden yayınlarına devam eden duayen gazeteci - yazar Fatih Altaylı, “Formula 1, neden Türkiye’ye gelmiyor?” sorusunun cevabını Serhan Acar’a itiraf etti.
01.08.2023 14:16
TOSFED ile yapmış olduğu işbirliği ile adını daha sık duyuran ve hemen ardından Formula 1’in vazgeçilmez ismi olan Serhan Acar’ı konuk eden Apex Racing E-Spor Merkezi oldukça ilgi görmeye başladı. Otomobil yarışlarının heyecanını sanal ortamda yaşatan Apex Racing E-Spor Merkezi ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve güncel fiyat bilgisi...
11.04.2023 18:51
TOSFED Genel Sekreteri ve Formula 1 spikeri Serhan Acar Sim Racing tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor. Apex Racing E-Spor merkezinde gerçekleşecek olan toplantıya tüm simülasyon sevenler davetli...
11.04.2023 18:20
Fernando Alonso, Aston Martin koltuğuna geçerek Formula 1 dünyasında oldukça ses getirdi. Uzun vadeli anlaşma imzalayan Alonso Formula 1 tarihine geçebilir. İşte detaylar...
11.10.2022 19:06

Audi Formula 1’e Girmekten Vazgeçebilir! 2026 Değişiklikleri Tatmin Etmedi!

2026 düzenlemelerinin onaylanmasının ardından Formula 1’e girmesi düşünülen Audi’nin katılımı gecikebilir.

Audi Formula 1’e Girmekten Vazgeçebilir! 2026 Değişiklikleri Tatmin Etmedi!
18.08.2022 11:19
0
A+
A-

FIA toplantısı ardından onaylanan 2026 teknik değişikliklerinin ile yeni takımların Formula 1’e girmesi beklenirken, Audi şaşırtan bir gelişmeye imza attı. Ünlü marka 31 Ağustos 2022’de son bulacak katılım beyanını geciktirebileceklerini düşünüyor.

Volkswagen grubunun mihenk taşları Audi ve Porsche bir süredir Formula 1 teknik düzenlemelerini takip ediyor. Güç üniteleri ile ilgili bir yılı aşkın bir süredir teknik paydaşlarla irtibat halinde olan her iki firma sıkı görüşmeler gerçekleştiriyordu.

Audi Porsche Logo
Audi Porsche Logo

2026 yılından itibaren motor tedarikçisi ya da bir takım olarak podyumda yer almaya amaçlayan takımdan ilginç bir beyanat geldi.

İki farklı kulvarda Formula 1’e girmeyi düşünen Volkswagen grubu, Porsche ile Red Bull ve Alpha Tauri takımına motor tedariki, Audi ile yeni bir takım yada satın alma yöntemi ile mücadele etmeyi düşünüyordu.

Audi – McLaren Söylentileri Boşa Çıktı

Audi - McLaren
Audi – McLaren

Uzun bir süre McLaren takımının satın alınacağı konuşuldu. Süreç ilerledikçe söylentiden ibaret olan durum ise Alfa Romeo takımına doğru kaydı. Ancak son zamanlarda SKY F1’den Karun Chandhok ise Alfa Romeo takımının Audi’ye dönüşeceğine inanıyor.

FIA’nın yeni motor kurallarını belirlemesinin hemen ardından takımların 31 Ağustos 2022’e kadar, 2026 yılı Podyum mücadelesine katılmalarını beyan etmesi gerekiyor. Ancak bu tarih Audi için şimdiden ulaşılabilir olmaktan çıktı.

Bir Audi sözcüsünün yeni düzenlemelere atıfta bulunarak “Ayrıntılı olarak inceleneceği” ve “Hızlı bir karar” almak istemediklerini dile getirdi.

Açıklamanın detaylarında ise yapılan bu değişikliklerin yaz tatilinde zamanında onaylandığını ve bir çok takım gibi Audi grubu yöneticilerinin tatil zamanına denk geldiği ve oturumlarda Audi AG’nin olmadığı söylendi.

Porsche’nin ise FIA Dünya Motor Sporları Konseyi toplantısından memnuniyetle ayrıldığı biliniyor. Yeni girişimlerinin ise kısa bir zaman içerisinde açıklanacağı duyuruldu.

Red Bull, Porsche Görüşmelerini İnkar Etmedi

Porshce Red Bull Racing
Porshce Red Bull Racing

Red Bull, Alman üreticinin takım hisselerinin %50’sine talip olduğunu inkar etmedi. Christian Horner’ın yeni bir anlaşma için oldukça uzun bir yol olduğunu söyleyerek 2026 motor değişikliklerine odaklı hareket edeceklerini ima etti.

2026 YENİ KURALLARLA GELECEK DEĞİŞİKLİK LİSTESİ

Yüksek Güç:

 • Yeni motorlar 1000 beygirin üzerinde güç üretecek.
 • Elektrik ile sağlanan güçte artış yaşanacak.
 • Yeni MGU-K eskisinin 3 katı güç üretecek.
 • MGU-H kaldırılacak.

Sürdürülebilirlik:

 • Tamamen sürdürülebilir olan bir yakıt kullanılacak.
 • Karbon salınımı. Yakıt üretiminde kullanılan karbon emisyonlara uyacak.
 • Ekstra karbondioksit salınımı olmayacak.
 • Aynı yakıt yol araçlarında da kullanılabilecek.

Sürüş İnovasyonları:

 • 2013’teki güç ünitelerinin yarısı kadar yakıt tüketecek.
 • Yüksek voltajlı ekipmanlar için güvenlik zorunluluğu.
 • Batarya malzemeleri geri dönüştürülebilir olacak.

Sim Racing